Ocieplenie poddaszy i podłóg pianką jako skuteczna alternatywa dla tradycyjnych metod

Pianka poliuretanowa otwartokomórkowa posiada w swojej budowie liczne komórki otwarte, dzięki czemu „oddycha” i utrzymuje w pomieszczeniu przyjemne środowisko. Para wodna, będąca wynikiem złej wentylacji, krążąca w powietrzu, nie skrapla się na jej powierzchni, co zapobiega powstawania pleśni, dzięki temu piana otwartokomórkowa z powodzeniem wykorzystywana jest do ocieplania poddaszy.

Oprócz swoich właściwości ocieplających, paroprzepuszczalnych i wygłuszających, pianka poliuretanowa jest bardzo lekka, dlatego nie obciąża konstrukcji a sztywniejąc podczas żelowania dodatkowo ją wzmacnia. Wypełnienie wszystkich trudno dostępnych miejsc możliwe jest poprzez nakładanie piany hydrodynamicznym natryskiem. Jest to ważny aspekt, gdyż konstrukcje dachowe posiadają często skomplikowane kształty.

Należy jednak podkreślić, że piana poliuretanowa otwartokomórkowa nie nadaje się do ocieplania fundamentów, ze względu na swoje charakterystyczne właściwości, możliwość chłonięcia wody i brak wytrzymałości na ściskanie.

Pianka zamkniętokomórkowa, jak sama nazwa mówi, zawiera minimum 90% komórek zamkniętych, w zależności od przeznaczenia a jej gęstość waha się między 30 a 60 kg/m³. Dzięki dużej gęstości, zamkniętym komórkom, małej paroprzepuszczalności oraz dużej odporności na zgniatanie, pianka tego rodzaju idealnie nadaje się do termo i hydroizolacji płaskich dachów i stropodachów, a także ścian, fundamentów, rurociągów, wszelkich konstrukcji metalowych, chłodni, budynków inwentarskich itp.

Przy wyborze rodzaju pianki należy wziąć pod uwagę współczynnik przewodzenia ciepła (λ), który różni się w zależności od jej gęstości. Pomimo tego, że λ pianek otwartokomórkowych jest większy od λ pianek zamkniętokomórkowych, należy pamiętać o kilku ważnych rzeczach. Można zastosować piankę zamkniętokomórkową do ocieplenia poddaszy, ale wówczas należy zadbać o wymuszony obieg powietrza, by zapobiec skraplaniu się pary wodnej. Piana zamkniętokomórkowa jest jednak cięższa, dlatego zużywamy jej więcej. Pianka poliuretanowa otwartokomórkowa jest lżejsza, dlatego cena wychodzi zazwyczaj niższa, gdyż zużywamy jej mniej.

W przypadku zainteresowania ociepleniem pianką zapraszamy serdecznie do kontaktu!

Darmowa wycena usług i ekspertyza